Untitled 5

درمان های ارتودنسی در نوجوانان در سنین قبل و در حین بلوغ

در این حالت فک بالا بیشتر از 2ـ1 میلیمتر جلوتر از فک پایین قرار گرفته است و مقدار این اختلاف می تواند از مقادیر خفیف تر تا شدیدتر متغیر باشد. در این حالت اکثر اوقات فک پایین عقب تر از حد معمول قرار گرفته و رشدش کمتر از حد نرمال می باشد که در نمای نیم رخ صورت بخوبی قابل مشاهده است و فک بالا نیز می تواند تا حدی جلوتر از موقعیت طبیعی خود قرار گرفته باشد.

قبل از درمان دختر 11 ساله

بعد از درمان با پلاک فانکشنال

زمان شروع درمان:

 ایده آل ترین زمان درمان انجام آن در طی دوران بلوغ و قبل از پایان یافتن جهش رشدی دوران بلوغ می باشد یعنی تقریباً سن 10ـ11 سالگی برای دختران و 12 سالگی برای پسران است (در موارد شدیدتر درمان باید زودتر آغاز شود.) زیرا در این زمان چون فک در حال رشد است می توان رشد آن را تغییر داده و هدایت کرد و با استفاده از پلاک های ارتودنسی خاصی (پلاک فانکشنال) فک پایین را جلو آورده در موقعیت مطلوب قرار داد و این امر بر روی زیبایی صورت و روابط فک و دندان ها اثر بسیار مطلوبی می گذارد و نیز احتمال کشیدن دندان را به نحو چشمگیری کم می کند.

جلوتر بودن فک پایین نسبت به فک بالا

در این حالت فک پایین یا به شکل لب به لب با دندان های بالا و یا جلوتر از دندان های فک بالا قرار گرفته است. این حالت به علت رشد بیش از حد فک پایین و یا کمبود رشد فک بالا و یا هر دوی اینها اتفاق می افتد.

قبل از درمان دختر 12 ساله

بعد از درمان

زمان شروع درمان:

 به محض تشخیص این حالت سریعاً به نزد متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بهترین زمان شروع درمان در سنین پایین و قبل از 8 سالگی است زیرا هر چه سن بالاتر برود اختلاف فک بالا و پایین شدیدتر شده و احتمال موفقیت درمان ارتودنسی ضعیف تر و احتمال نیاز به جراحی فک در آینده (در سنین بالای 18 سالگی) بیشتر خواهد شد. به هر حال در سنین قبل از بلوغ هنوز در بسیاری از موارد امکان انجام موفقیت آمیز درمان ارتودنسی وجود دارد ولی در موارد شدیدتر حتی در سنین پایین نیز امکان موفقیت درمان ضعیف بوده و نیاز به جراحی فک در آینده تقریباً قطعی خواهد بود.

مشکلات openbite (باز بودن دندان های فک بالا و پایین)

در این حالت فضایی از نظر عمودی بین دندان های فک بالا و پایین مشاهده می شود که به علت عاداتی مانند مکیدن طولانی مدت انگشت و یا در نتیجه رشد بیش از حد عمودی فک روی می دهد.

قبل از درمان در پسر 10 ساله با مشکل جلو بودن فک پایین

همراه با open bite

بعد از درمان

زمان شروع درمان:

 چنانچه عادت مکیدن انگشت وجود دارد باید سریعاً قطع شود و برای بررسی دقیقتر به متخصص ارتودنسی مراجعه شود زیرا از مواردی است که درمان باید سریعتر آغاز شود و قبل از پایان دوره بلوغ اقدامت درمانی انجام شود وگرنه درمان آن بسیار مشکل خواهد شد و احتمال نیاز به جراحی فک در آینده وجود خواهد داشت.

Dr Kharazi